סביר להניח שגם במכונית שלכם מותקן היום קודן, מכשיר קטן שמאפשר לכם להתניע את המכונית רק לאחר הקשת קוד סודי. אם בחרתם להתקין אותו עשיתם זאת כדי לשפר את ההגנה על המכונית (ואולי באותה ההזדמנות גם כדי לספק את חברת הביטוח). השאלה היא מה עושים במצב שבו הקודן לרכב ננעל, ואיך פותרים את הבעיה כדי שניתן יהיה להמשיך בשגרה.

איך זה עובד?

באופן כללי, המכשיר הקטן שאתם מכירים בשם קודן (או אימובלייזר, כפי שהוא מכונה בפי רבים) הוא מכשיר שאחראי לתקשורת בין מקשי הספרות החיצונים לבין מחשב הרכב. בכל מצב שבו מוזן קוד שגוי (או במצב שבו לא מוזן קוד כלל) הקודן משבית את התקשורת ומונע את היכולת להתניע. רק הזנת קוד סודי נכון תאפשר לשחרר את המנוע הנעול ולהתחיל בנסיעה. אם כן, לצד יכולות ההגנה הנהדרות של הקודן, עשוי להתרחש מצב שבו קודן לרכב ננעל ופעילותו התקינה של הרכב נפגעת. מה עושים במצבים מהסוג הזה?

איך קורה שקודן לרכב ננעל?

קיבלתם קוד סודי, שמרתם אותו לעצמכם אבל מסיבה לא ברורה צירוף הספרות פשוט פרח מזיכרונכם. ניסיתם להזין את הקוד פעם אחת, ופעם נוספת, ולאחר הניסיון השלישי החליטה המערכת להינעל. כעת אתם בבעיה, שכן כאשר הקודן לרכב ננעל – הרכב פשוט תקוע במקום. באופן דומה עלולה להתרחש תקלה גם אם אתם יודעים את הקוד, אבל המכשיר מסרב להגיב. זה יכול לקרות עקב סיבות שונות, לרבות בלאי של המערכת או תקלה במערכת החשמל, אבל תהא הסיבה אשר תהא, המשמעות היא אחת והיא ברורה מאוד: אתם פשוט תקועים במקום.

אז מה עושים?

אחד הפתרונות היעילים ביותר שיעזרו לכם להתמודד עם מצב שבו קודן לרכב ננעל, הוא להיעזר במנעולן רכב מקצועי ומנוסה. אם תבחרו בקפידה בעל מקצוע שיודע מה הוא, מכיר את סוגי הקודנים השונים וגם יודע לאתר תקלות באופן מדויק ולהציע פתרונות – תוכלו לטפל בבעיה ביעילות רבה. מנעולן רכב יידע לבחון את התקלה ולזהות האם הבעיה נובעת מחדירת מים אל הרכב, קצר במערכת, שחיקה של לוח המקשים או בעיה אחרת לחלוטין. לאחר הזיהוי הוא יוכל גם להציע פתרון שישחרר את נעילת הקודן והרכב, בין אם פתרון זה כולל החלפת קודן, ניתוקו באופן זמני או התקנתו מחדש.

אמינות קודמת לכל

מאחר וקודן הוא מכשיר שאחראי לשלומה של המכונית שלכם ולמניעת גניבתה, מנעולן רכב אמין הוא הגורם המשמעותי ביותר שיכול לעזור לכם בהתמודדות עם הבעיה. לכן רצוי שתקיימו שיחה קצרה עם המנעולן לפני שאתם מקבלים החלטה. הקפידו לשאול שאלות, בקשו לראות תעודה או הסמכה שמעידה על כישוריו ועל מסגרת הלימודים שבה קיבל את הידע המקצועי שלו, ואל תהססו לבקש גם המלצות. אם אין לכם את הזמן למחקר מעמיק משום שאתם תקועים בחניה בדרך לפגישה, השקיעו בכל זאת עוד כמה רגעים ושאלו שאלות שיעזרו לכם להבין האם האדם שבחברתכם הוא אכן האדם המקצועי והאמין שאתם מעוניינים לראות בקרבת מערכת החשמל של הרכב שלכם.