מה עושים אם הקודן לא עובד?

מי מאיתנו לא מתרגש כשהמכונית החדשה מגיעה סופסוף, עם ריח נפלא וקילומטרז’ אפסי שמעורר בנו התלהבות עד אין קץ. בתוך ההתלהבות אנחנו גם מפנים את הזמן כדי לטפל בנושאים שונים, ובעיקר אנחנו מתקינים מערכות הגנה שונות ומזמינים פוליסת ביטוח שתגן עלינו במצבים לא נעימים. אחד התנאים המרכזיים שנדרשים על ידי חברות הביטוח בשלב הזה הוא התקנת קודן שיפחית משמעותית את הסיכוי לגניבת הרכב, ואנחנו מיד מסכימים לדרישה שהרי גם אנחנו לא רוצים להיפרד מהמכונית היפה והחדשה לטובת פורץ ערמומי. אלא שלאורך הזמן, מתוך סיבות שונות ומגוונות, אנחנו עשויים לגלות קודן שלא עובד וכשהוא לא עובד – גם המכונית לא ממש עובדת. זה לא מפתיע, שכן המערכת מוגדרת כך שללא קוד סודי לא נוכל להתניע. אז מה עושים אם הקודן לא עובד?

מזהים את הבעיה

הצעד הראשון בדרך לטיפול במצב שבו קודן לא עובד, הוא זיהוי הבעיה. נסו להבין מה בעצם קורה כרגע: האם אתם יודעים את הקוד ומזינים אותו באופן מדויק והרכב בכל זאת מסרב להתניע? האם המקשים מסרבים להגיב כשאתם מקישים עליהם? ואולי יש תקלה כללית במערכת החשמל של הרכב? אולי זה יישמע לכם קצת פחות סביר, אבל האם ייתכן שהבעיה היא שאינכם זוכרים את הקוד? לאחר שתדעו להגדיר מה הבעיה, יהיה לכם – ובעיקר למנעולן הרכב המיומן שלכם – הרבה יותר קל להבין מה באמת קרה, למה התקלה קיימת ואיך פותרים אותה. אבחון זה קריטי ובלעדיו יהיה זה בלתי אפשרי לפתור את הבעיה ולאפשר לכם לחזור למסלול.

פותרים את התקלה

הזמנתם  מנעולן רכב מקצועי, בדקתם את ההמלצות שלו, אתם בטוחים שלפניכם אדם אמין שיודע בדיוק מה הוא עושה, ועכשיו נותר לכם להחליט איך להתמודד עם הבעיה. המנעולן שלכם יידע לזהות מדוע הקודן לא עובד, וגם להציע לכם פתרונות אפשריים, והבחירה היא כעת שלכם. אנשים רבים, בעיקר אם הם ממהרים לפגישה או לאירוע, עשויים לדחות את הטיפול בבעיה ומעדיפים לבצע ניטרול קודן כדי שיוכלו לצאת לדרך. כדאי לזכור שאם בחרתם בדרך הזו אתם חושפים את הרכב שלכם לסיכונים לא מבוטלים, ואם חברת הביטוח חייבה אתכם להתקין קודן אתם גם מפרים את תנאי הפוליסה שלכם. לכן מומלץ לטפל בבעיה באופן מידי ולהימנע מעיכובים מיותרים.

החלפה או תיקון?

לאחר שקיבלתם את ההחלטה והבנתם שאתם לא יכולים להשאיר את הרכב שלכם ללא הגנה, נותרה לכם עוד דילמה אחת, והיא האם להחליף את הקודן או לתקן אותו. במצב שבו קודן לא עובד אתם יכולים לבחור באחת משתי החלופות הללו, ומנעולן רכב ותיק, מקצועי ואמין יידע לייעץ לכם. כמובן שהתשובה לשאלה הזו תלויה בכמה גורמים, ובעיקר בגילו של הקודן (האם הוא ישן או חדש), בגורם לתקלה (מערכת החשמל או חדירת מים) ובסוג הקודן ועלותו. במקרים רבים נעדיף לבצע תיקון לקודן, אם הדבר אפשרי, שכן תיקון יהיה פתרון חסכוני יותר. עם זאת, כאשר מדובר במערכת ישנה ולא מאוד אמינה, ככל הנראה התקנת קודן חדש תהיה יעילה הרבה יותר, ובסופו של דבר גם חסכונית בטווח הארוך.